Το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ υποστηρίζει την οργάνωση του 22ου θερινού σχολείου στη σειρά Conference on Research on Economic Theory and Econometrics (Μήλος, 10-14 Ιουλίου 2024)

Το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών υποστηρίζει την οργάνωση του 22nd Conference on Research on Economic Theory and Econometrics (22ου Συνεδρίου για την Έρευνα στην Οικονομική Θεωρία και την Οικονομετρία), που θα πραγματοποιηθεί στην Μήλο, στο συνεδριακό κέντρο της Μήλου, George Eliopoulos, από τις 10 έως τις 14 Ιουλίου 2024, με την υποστήριξη και του Ιδρύματος Οικονομικών και Βιομηχανικών Ερευνών - ΙΟΒΕ.

Σε αυτό το καλοκαιρινό σχολείο έχουν προσκληθεί και θα συμμετάσχουν 170 προχωρημένοι υποψήφιοι διδάκτορες και καθηγητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό στον χώρο της Οικονομικής Θεωρίας και της Οικονομετρίας.

Ανάμεσα σε άλλους διακεκριμένους συμμετέχοντες, στη φετινή συνάντηση συμμετέχουν οι Simon Anderson (U. of Virginia), John Geanakoplos (Yale), Loukas Karabarbounis (U. of Minnesota), Stelios Michalopoulos (Brown), Eugenio Miravete (U. of Texas at Austin), Amedeo Odoni (MIT), Elias Papaioannou (LBS), Torsten Persson (Stockholm Univ.), Christopher Pissarides (Univ. of Cyprus and LSE, 2010 Nobel Prize), Sergio Rebelo (Northwestern U.,), Regis Renault (CY Cergy Paris University), Hélène Rey (LBS), Patrick Rey (Toulouse School of Economics), Enrico Spolaore (Tufts) and Michael Wolf (Univ. of Zurich).

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διοργάνωση, υπάρχουν στην ιστοσελίδα  http://www2.aueb.gr/conferences/Crete2024/

Τελευταία ενημέρωση: 02-07-2024