Παγκόσμια αναγνώριση για διακεκριμένους επιστήμονες του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Παγκόσμια αναγνώριση για διακεκριμένους επιστήμονες

του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Μία ακόμα διεθνής αναγνώριση για το επιστημονικό δυναμικό του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ), όπου μέλη του διδακτικού του προσωπικού συγκαταλέγονται ανάμεσα στο 2% των κορυφαίων επιστημόνων παγκοσμίως.

Η αξιολόγηση προέκυψε από την έρευνα «Updated science-wide author databases of standardized citation indicators» 2023,  που δημοσιεύτηκε από ερευνητή του Stanford University της Αμερικής και αναφέρεται στους κορυφαίους επιστήμονες βάσει του επιστημονικού τους έργου για το έτος 2023, αλλά και για το συνολικό τους έργο έως και το 2023.

Η μελέτη βασίστηκε στα προφίλ των ερευνητών στη βάση δεδομένων της Scopus. Οι ερευνητές ταξινομήθηκαν σε ένα σύνολο 22 επιστημονικών πεδίων και 174 υπο-πεδίων. Στη λίστα με τους κορυφαίους επιστήμονες για το 2023 συμπεριλήφθηκαν συνολικά 223.152 ερευνητές, ενώ στη λίστα με τους κορυφαίους επιστήμονες στο σύνολο του ερευνητικού τους έργου έως και το 2023 συμπεριλήφθηκαν 217.097 ερευνητές

Για τις δημοσιεύσεις για το έτος 2023, τα μέλη του Διδακτικού Ερευνητικού Προσωπικού (ΔΕΠ) του ΟΠΑ που συμπεριλήφθηκαν στη λίστα είναι:  Ανδρουτσόπουλος Ίων, Βακόλα Μαρία, Γκρίτζαλης Δημήτριος, Καρλής Δημήτριος, Κουτσόπουλος Ιορδάνης, Λάππας Θεόδωρος, και +Τσιώνας Ευθύμιος.

Για το σύνολο των δημοσιεύσεων έως και το 2023, τα μέλη ΔΕΠ του ΟΠΑ που συμπεριλήφθηκαν στη λίστα είναι: Ανδρουτσόπουλος Ίων, Γκρίτζαλης Δημήτριος, Καρλής Δημήτριος, Κουτσόπουλος Ιορδάνης, Καβουσανός Μανώλης, Καλογεράκη Βάνα, Λάππας Θεόδωρος, Ξεπαπαδέας Αναστάσιος, Πολύζος Γεώργιος, Σύρης Βασίλειος, Ταραντίλης Χρήστος, Τουμπής Σταύρος, και +Τσιώνας Ευθύμιος.

Αναφορικά με αυτή τη διάκριση, ο Πρύτανης του ΟΠΑ Καθηγητής Βασίλειος Βασδέκης, δήλωσε: «Μια ακόμα μεγάλη διεθνής αναγνώριση για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών που περίτρανα αποδεικνύει τον προσανατολισμό του επιστημονικού του δυναμικού στην αριστεία και στην εξωστρέφεια. Ολόκληρη η ακαδημαϊκή κοινότητα του ΟΠΑ είναι περήφανη για τις Καθηγήτριες και τους Καθηγητές που διακρίθηκαν και τους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για τη σημαντική συνεισφορά τους στην έρευνα και στη δημιουργία πρωτότυπης επιστημονικής γνώσης».

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε τον σύνδεσμο: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/7

Τελευταία ενημέρωση: 02-10-2024