HRM AUEB Business Days 2019

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η εκδήλωση του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών «HRM_AUEB-BusinessDays 2019»  που διοργανώθηκε στο Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του ΟΠΑ.

Κατά τη διάρκεια των 5 ημερών της εκδήλωσης οι φοιτητές του Προγράμματος είχαν την ευκαιρία  να έρθουν σε επαφή με 15 επαγγελματίες κυρίως από το χώρο της Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού και να ενημερωθούν για σύγχρονα θέματα ΔΑΔ, για τον τρόπο λειτουργίας τμημάτων ΔΑΔ εταιρειών κ.α.

Την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκαν οι παρουσιάσεις των κ.κ. Στέφανου Αλκίδη (COO, College Link), Ηλία Βαρθολομαίου (CEO, Owiwi) και Αθηνάς Πίττα (Business Development Manager, Workable) με  θέμα «Starting-up your HR Business».

Τη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019 στην εκδήλωση φιλοξενήθηκαν οι κ.κ. Σοφία Κάντα (HR Director Greece&Cyprus), Γιάννης Βίδρας (Commercial Excellence Director Greece& Cyprus) και Βίκυ Περδικάρη (Organisational Development & Employer Branding Manager GR/CY @ Coca-Cola HBC Greece) από την Coca-Cola τρία Έψιλον και αναφέρθηκαν στη σχέση και αλληλεπίδραση του τμήματος ΔΑΔ και άλλων τμημάτων της εταιρείας.

Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 το θέμα των παρουσιάσεων ήταν οι «Σύγχρονες Τάσεις στην Προσέλκυση και Επιλογή Προσωπικού» και συζητήθηκε κυρίως ο ρόλος της τεχνολογίας στις διαδικασίες προσέλκυσης και επιλογής ανθρώπινου δυναμικού. Οι ομιλητές που συμμετείχαν ήταν οι κ.κ. Γρηγόρης Ντοβίνος (Team Leader) και Γεωργακαράκου Γεωργία (Recruiter) από την Adecco Group, η κα Μιμή Αλεξίου (Recruitment& Talent Management) από τη Nestle και ο κος Γρηγόρης Κονούκλας (HR Business Partner) από τη Vodafone.

Στην 4η ημέρα των «HRM_AUEB-BusinessDays 2019» (29/11/2019) το θέμα ήταν «Σύγχρονες Πλατφόρμες Ευεξίας: Η προσέγγιση του Σημείου Ηρεμίας Cocomat». Οι παρουσιάσεις των ομιλητριών κ.κ. Ευγενίας Λιανού, Υπεύθυνης Διοίκησης Ολικής Ποιότητας, COCO MAT και Μαριάννας Χρυσικάκου,Wellness Expert, WellDay Live Longevity πάνω σε θέματα ευεξίας και well being συνοδεύτηκαν και από άμεση εφαρμογή τους μέσα από βιωματικές ασκήσεις που έλαβαν μέρος οι συμμετέχοντες.

Στην 5η και τελευταία ημέρα των «HRM_AUEB-BusinessDays 2019» (13/12/2019) με θέμα «Women in Tech» , οι κ.κ. Έφη Κουτσουρέλη (Αντιπρόεδρος ΔΣ, Quest Συμμετοχών ΑΕ), Μυλαίδη Στούμπου (Regional DirectorMicrosoft) και Ζήνα Μαυροειδή (Managing DirectorE-fresh.grέγινε αναφορά και συζήτηση στη σχέση των γυναικών στο χώρο της τεχνολογίας στη σύγχρονη αγορά εργασίας.

Ευχαριστούμε πολύ όλες τους ομιλητές και τις εταιρείες τους για το χρόνο που διέθεσαν, τις γνώσεις και την εμπειρία που μοιράστηκαν αλλά και τη γενικότερη στήριξή τους στην εκδήλωση του Μεταπτυχιακού.