Τελετή Βράβευσης του 5ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά «ΕΡΜΗΣ»

Τελετή Βράβευσης του 5ου Μαθητικού Διαγωνισμού

στα Οικονομικά «ΕΡΜΗΣ»

Στην Αίθουσα Τελετών «Ελ. Βενιζέλος» του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024 η Τελετή Βράβευσης των Διακριθέντων του 5ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά «ΕΡΜΗΣ» για μαθητές Γ’ Λυκείου ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Ο Διαγωνισμός καθιερώθηκε με αφορμή τον εορτασμό των 100 ετών από την ίδρυση του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) και διοργανώνεται σε συνεργασία με την Ένωση Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος.

Στην εκδήλωση απεύθυναν χαιρετισμό ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Βασίλειος Βασδέκης, ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού, Ομότιμος Καθηγητής Απόστολος Φιλιππόπουλος, ο Καθηγητής Εμμανουήλ Κρητικός Μέλος της Επιτροπής, ο Πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας, κ. Κωνσταντίνος Κόλλιας και ο Αντιπρόεδρος της Ένωσης Οικονομολόγων Εκπαιδευτικών Δ/θμιας Εκπαίδευσης κ. Αριστείδης Νότης.

Στη συνέχεια έγινε η απονομή των Βραβείων που συνοδεύονταν από  χρηματικό έπαινο στους 6 πρώτους επιτυχόντες και δόθηκαν Τιμητικοί Έπαινοι στους/στις 129 συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/ριες της Τελικής Φάσης του Διαγωνισμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον φετινό Διαγωνισμό υπήρξαν περισσότερες από 900 συμμετοχές. Η Α’ Φάση πραγματοποιήθηκε στις 23 Μαρτίου 2024 κι έγινε με εξ αποστάσεως μεθόδους. Η Β’ και τελική Φάση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 27 Απριλίου 2024, δια ζώσης, στο κεντρικό κτήριο του ΟΠΑ (Πατησίων 76) και συμμετείχαν 129 μαθητές/τριες που είχαν διακριθεί στην Α΄ Φάση του Διαγωνισμού».

Ο μαθητικός Διαγωνισμός «ΕΡΜΗΣ» έχει καθιερωθεί ως ετήσιος θεσμός άμιλλας οικονομικών γνώσεων ανάμεσα στους μαθητές και στις μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελληνική Επικράτεια. Με τον τρόπο αυτό ενισχύεται ένα πεδίο που είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την κοινωνία και την οικονομία της χώρας μας και επιπλέον δημιουργούνται κίνητρα στη νέα γενιά να αποκτήσει καλύτερη πληροφόρηση και γνώσεις για τις σύγχρονες οικονομικές εξελίξεις.

Μετά την ολοκλήρωση της εκδήλωσης, ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Βασίλειος Βασδέκης, δήλωσε: «Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο της κοινωνικής του ευθύνης και προσφοράς, βράβευσε σήμερα τους διακριθέντες του 5ου Μαθητικού Διαγωνισμού στα Οικονομικά «ΕΡΜΗΣ». Αποτελεί μεγάλη τιμή και ευθύνη για το Πανεπιστήμιο το γεγονός ότι 900 μαθητές Γ’ Λυκείου, το εμπιστεύτηκαν και πήραν μέρος στον Διαγωνισμό, εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για εξειδικευμένες γνώσεις στα Οικονομικά. Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλες και όλους τους συμμετέχοντες, αλλά και στην Οργανωτική Επιτροπή του Διαγωνισμού «ΕΡΜΗΣ» για την άρτια διοργάνωση.»

Τελευταία ενημέρωση: 25-09-2024