Ολοκλήρωσε το ταξίδι του στην επιχειρηματικότητα το 15ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας – YES Program 2024!

Δελτίο Τύπου

Με περισσότερους από 90 μαθητές και 19 ομιλητές, το 15ο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας – Y.E.S. 2024 (Youth Entrepreneurship Summer Program – YES Program) ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 11 Ιουλίου, μετά από 11 ημέρες γεμάτες με εκπαιδευτικά workshops, ομιλίες, επιχειρηματικότητα & καινοτομία!

Το YES Program είναι το πρώτο Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας που διοργανώνεται από Ελληνικό Πανεπιστήμιο απευθυνόμενο σε μαθητές Λυκείου και είναι σχεδιασμένο να προσφέρει τη δυνατότητα βιωματικής μάθησης του πως λειτουργεί μία επιχείρηση καθώς και μία γενικότερη εικόνα του επιχειρηματικού κόσμου. Το YES διοργανώνεται από το Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας – ACE υπό την αιγίδα του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (Δ.Ε.Τ.) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ο.Π.Α.).

Πρωταρχικό στόχο του προγράμματος αποτέλεσε η ανάδειξη της νεανικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας, καθώς και η εκπαίδευση των μαθητών Λυκείου σε έναν νέο τρόπο σκέψης που ενισχύει την επιχειρηματική υλοποίηση καινοτόμων ιδεών. Μέχρι σήμερα έχουν παρακολουθήσει με υποτροφία το πρόγραμμα περισσότεροι από 700 μαθητές από 250 σχολεία (65% από Αττική, 35% από επαρχία).

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου τόσο της Ελλάδας, όσο και της Κύπρου που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες σχετικά με τις επιχειρήσεις και την επιχειρηματική διαδικασία που πραγματοποιείται για την ανάπτυξη start-up. Ανεξάρτητα από τον τομέα σπουδών που θέλει να ακολουθήσει ένας μαθητής (διοίκηση επιχειρήσεων και οικονομικά, πολυτεχνικές σχολές, νομική, ιατρική κλπ.), η συμμετοχή του/της στο πρόγραμμα βοηθά στην καλύτερη κατανόηση του επιχειρηματικού οικοσυστήματος, καθώς και στη διερεύνηση των δυνατοτήτων του/της ως μελλοντικό στέλεχος μίας επιχείρησης, οργανισμού ή δημιουργού μιας νέας επιχειρηματικής δραστηριότητας. Με αυτό τον τρόπο, ανακαλύπτουν τις επαγγελματικές προοπτικές που τους ανοίγονται στους πιο δυναμικά αναπτυσσόμενους κλάδους της οικονομίας, ενώ η συμμετοχή τους στο πρόγραμμα τους δίνει ένα επιπλέον χρήσιμο πιστοποιητικό.

Κατά τη διάρκεια του Θερινού Σχολείου πραγματοποιήθηκαν σεμινάρια αλλά και πρακτικά εργαστήρια τα οποία υλοποιήθηκαν από καθηγητές του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών καθώς και από καταξιωμένους επιχειρηματίες και startuppers που μετέφεραν την τεχνογνωσία τους και έδωσαν στους μαθητές μια ρεαλιστική εικόνα του επιχειρείν. Κατά τη διάρκεια των 11 ημερών, οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες με άτομα που γνώρισαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος, συντάσσοντας το επιχειρηματικό πλάνο της δικής τους καινοτόμας ιδέας. Επίσης, οι ομάδες είχαν την ευκαιρία μέσα από την ημερήσια εκδρομή να συναντήσουν στελέχη εταιρειών και να μάθουν πώς εκείνες ξεκίνησαν, αναπτύχθηκαν και εξελίσσονται σήμερα. Τελικά, οι ομάδες στη τελετή λήξης του προγράμματος παρουσίασαν (pitching) τη start-up που ανέπτυξαν στην επιστημονική επιτροπή του προγράμματος και στο τέλος βραβεύτηκαν οι ομάδες με τις καλύτερες ιδέες.

Οι ομάδες που κέρδισαν:

• Skinalyser
  • Learn Hub
  • Agrovital

Ως μέλη μιας ομάδας, οι συμμετέχοντες καλλιέργησαν πολύτιμες επιχειρηματικές δεξιότητες και soft skills, όπως η συνεργασία, η επικοινωνία και η εργατικότητα, τα οποία θα τους φανούν χρήσιμα σε οποιοδήποτε χώρο επιλέξουν να συνεχίσουν την πορεία τους.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά την διεξαγωγή του YES 2024 μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.yes.aueb.gr.

Τελευταία ενημέρωση: 22-07-2024