Αθήνα, 1 Μαρτίου 2018

Δελτίο Τύπου

Θέμα: Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μεταξύ των κορυφαίων Πανεπιστημίων σύμφωνα με την διεθνή λίστα κατάταξης QS

Η διεθνής λίστα κατάταξης Πανεπιστημίων Quacquarelli Symonds (QS), μία από τις πιο σημαντικές λίστες στον κόσμο, συνεχίζει να κατατάσσει το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μεταξύ των κορυφαίων στα επιστημονικά πεδία που θεραπεύει.
Πιο συγκεκριμένα, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών κατατάσσεται για το έτος 2018 στην «ελίτ» των Πανεπιστημίων, αφού βρίσκεται στις θέσεις μεταξύ 151-200 παγκοσμίως στα επιστημονικά πεδία των Οικονομικών, της Διοίκησης Επιχειρήσεων και της  Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής, και στις θέσεις μεταξύ 301-350 στο πεδίο της Επιστήμης της Πληροφορικής.

Για τις παραπάνω κατατάξεις λαμβάνονται στοιχεία από βιβλιογραφική βάση επιστημονικών δημοσιεύσεων (Scopus) που αφορούν στην ερευνητική δραστηριότητα που αναπτύσσεται από καθηγητές και ερευνητές των αξιολογούμενων Πανεπιστημίων. Επίσης, συνυπολογίζονται ο διεθνής χαρακτήρας του Ιδρύματος, και η φήμη του, τόσο στον χώρο της αγοράς, σύμφωνα με 158.000 απόψεις διευθυντών και στελεχών επιχειρήσεων και οργανισμών, όσο και στον ακαδημαϊκό χώρο με τη συμμετοχή 170.000 ακαδημαϊκών στην ετήσια έρευνα της QS.

Με αφορμή την παραπάνω διάκριση ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης δήλωσε: «Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών εξακολουθεί να καταλαμβάνει υψηλές θέσεις στις διεθνείς κατατάξεις Πανεπιστημίων και να βελτιώνει την θέση του μεταξύ των κορυφαίων Πανεπιστημίων του κόσμου, παρά τους εξωγενείς παράγοντες που δυσχεραίνουν το έργο του. Συγχαρητήρια στην Πανεπιστημιακή κοινότητα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών που σε συνθήκες δύσκολες δίνει τον αγώνα της και διακρίνεται. Οι διακρίσεις του Ιδρύματος δικαιώνουν την εκατονταετή επένδυση της Ελληνικής πολιτείας και κοινωνίας στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών».

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τη σελίδα: https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2018

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ
Επισυναπτόμενα: