«Η Διαφορετικότητα στο σχολείο: Διαφορετικές όψεις και οπτικές»

Αθήνα, 25 Μαΐου 2018

Θέμα:  Ημερίδα ΟΠΑ

Τέχνη και Εκπαίδευση 2018

«Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Διαφορετικές όψεις και οπτικές»

Το Πρόγραμμα Σπουδών στις Επιστήμες της Αγωγής και της Εκπαίδευσης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) με την επιστημονική συνεργασία του Department of Teacher Education and School Research του Oslo University της Νορβηγίας και της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ) διοργάνωσαν την Πέμπτη 17 Μαΐου 2018, στο Αμφιθέατρο Αντωνιάδου την ετήσια επιστημονική ημερίδα και ετήσια έκθεση των εικαστικών έργων των φοιτητών με θέμα «Η προσέγγιση της διαφορετικότητας στο σχολείο: Διαφορετικές όψεις και οπτικές». Την ημερίδα χαιρέτισαν ο Αντιπρύτανης του ΟΠΑ Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, ο εκπρόσωπος του Πρύτανη της ΑΣΚΤ και εκ μέρους του Oslo University, η Assistant Professor Dr Janne T. Scheie.

Στις ομιλίες τους οι Kαθηγήτριες από το Oslo University, Dr Janne T. Scheie και Dr Britt Oda Fosse, μίλησαν για τις διαφοροποιήσεις που συναντώνται σε πολυπολιτισμικά σχολεία στην Νορβηγική πραγματικότητα. Η ηθοποιός Έφη Μουρίκη, έδωσε με την ομιλία της μια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα μέσα από το θέατρο και τα θεατρικά κείμενα σημαντικών συγγραφέων (Τσέχοφ, Σαίξπηρ). O βραβευμένος χορογράφος στην Ευρώπη Θοδωρής Πανάς, προσέγγισε τη διαφορετικότητα στο σχολείο μέσα από τον χορό και την ψυχοκινητική περιοχή, συνδέοντας το ακροατήριο με την μουσική και τον χορό μέσα από ένα καινοτόμο workshop. Η ψυχίατρος Εύη Πάσχου, μίλησε για την προσέγγιση της διαφορετικότητας στο σχολείο με αφορμή έργα τέχνης ως εργαλείο για την ανίχνευση των στάσεων των φοιτητών απέναντι στο φαινόμενο. Ο σκηνοθέτης Γεώργιος Κωνσταντινόπουλος, μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών έδωσε την κινηματογραφική οπτική για την διαφορετικότητα στο σχολείο με προβολή αποσπασμάτων ταινιών σε συνδυασμό με αφήγηση. Στις έννοιες της «Ταυτότητας» και «Ετερότητας» μέσα από τη Σύγχρονη Τέχνη εμβάθυνε η Μαρίνα Τσέκου, Επιμελήτρια Εκπαίδευσης του Εθνικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης με παραδείγματα από τα εκπαιδευτικά προγράμματά του.  Τη διαφορετικότητα στο σχολείο μέσα από το γαλλικό παιδαγωγικό κίνημα Freinet προσέγγισε ο Δρ Μπάμπης Μπαλτάς, δάσκαλος και πρόεδρος του ΔΣ της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο». Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των καινοτόμων εκπαιδευτικών δράσεων του Προγράμματος του ΟΠΑ, από την επιστημονική υπεύθυνη, Δρ Βασιλική Μπρίνια.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 31-05-2018