Hμερίδα του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής σε συνεργασία με το ACCA

Με εξαιρετική επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή φοιτητών ολοκληρώθηκε η ημερίδα που οργάνωσε το Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής σε συνεργασία με το ACCA, την Τρίτη 7/3/23. Ανώτερα στελέχη επιχειρήσεων, μεταξύ των οποίων και απόφοιτοι του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, παρουσίασαν τις τρέχουσες και μελλοντικές εξελίξεις σε χώρους όπως ο ρόλος της ψηφιοποίησης στην ελεγκτική, η έκδοση «πράσινων» ομολόγων, η χρήση νέων τεχνολογιών στις πληρωμές, και η παροχή χρηματοοικονομικής και μη χρηματοοικονομικής πληροφόρησης.

Οι φοιτητές που συμμετείχαν είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με τα στελέχη των επιχειρήσεων και να ενημερωθούν για την πρακτική εφαρμογή των γνώσεων που παρέχονται στο Τμήμα. Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης οι φοιτητές συμμετείχαν σε ένα επιχειρηματικό παίγνιο μέσω του οποίου αναδείχθηκαν τρεις νικήτριες ομάδες που κέρδισαν σημαντικά δώρα που προσφέρθηκαν από το ACCA.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε δίνοντας σύντομο χαιρετισμό ο κ. Joseph Owolabi, President of ACCA, καθώς και η κα Andreia Stanciu, Head of ACCA Southern Europe.

Τελευταία ενημέρωση: 10-03-2023