Επιτυχής ολοκλήρωση της εκδήλωσης «Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ 2018»

Αθήνα, 29 Μαΐου 2018

Θέμα: Επιτυχής ολοκλήρωση της  εκδήλωσης «Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ 2018»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της εκδήλωσης «Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ 2018», που διοργάνωσε το Γραφείο Διασύνδεσης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στις 22 και 23 Μαΐου 2018, από τις 9:30 έως τις 17:00, στο κτίριο Μηχανουργείο, στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν 73 μεγάλες ελληνικές και πολυεθνικές επιχειρήσεις, οι οποίες συνάντησαν περισσότερους από 500 φοιτητές και αποφοίτους του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, η φετινή εκδήλωση, έδωσε τη δυνατότητα σε διπλάσιο αριθμό επιχειρήσεων, να γνωρίσουν από κοντά τελειόφοιτους φοιτητές και αποφοίτους του Πανεπιστημίου. Πολλοί από τους συμμετέχοντες ως ενεργοί επαγγελματίες, πήραν μέρος στην εκδήλωση με σκοπό την επανατοποθέτησή τους στο περιβάλλον εργασίας, γεγονός που αποδεικνύει τον ρόλο του πανεπιστημίου στην ενίσχυση και προώθηση των αποφοίτων του και μετά το πέρας των σπουδών τους.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης, o οποίος συνομίλησε με τους συμμετέχοντες, καθώς και με τους εκπροσώπους των εταιρειών. Με αφορμή την εκδήλωση, ο Πρύτανης δήλωσε:  «Οι Ημέρες Καριέρας αποτελούν σημαντική ευκαιρία, αφενός για την αγορά εργασίας να γνωρίσει νέους επιστήμονες υψηλής κατάρτισης, και αφετέρου για τους φοιτητές μας να διεκδικήσουν θέσεις απασχόλησης». «Επίσης, αποτελεί ευκαιρία για το Πανεπιστήμιο να καταγράψει ανάγκες της αγοράς εργασίας και να τις λάβει υπόψη του στην αναθεώρηση των προγραμμάτων σπουδών του. Στόχος μας είναι να παρέχουμε στους φοιτητές μας υψηλή επιστημονική κατάρτιση με προοπτική απασχόλησης».

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, επιβεβαιώνοντας τον ρόλο του ηγέτη στον τομέα της εκπαίδευσης, στέκεται σταθερά κοντά στον εγχώριο και διεθνή επιχειρηματικό κόσμο, αναπτύσσει δράσεις και πραγματοποιεί εκδηλώσεις με σκοπό τη διασύνδεση του ανθρώπινου δυναμικού με την αγορά εργασίας. Κοινή προσδοκία όλων των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, αλλά και του επιχειρηματικού κόσμου, είναι αυτή η θεσμοθετημένη πρακτική να συνεχίσει να αποτελεί αξιόπιστο μεσολαβητικό μηχανισμό μεταξύ του Ιδρύματος και της αγοράς.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 29-05-2018