Εκδήλωση προς τιμήν των αφυπηρετήσαντων Καθηγητών του Τμήματος ΔΕΟΣ κ. Νικόλαο Χριστοδουλάκη και Αναστάσιο Ξεπαπαδέα – Επιστημονική Ημερίδα

Το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών της Σχολής Οικονομικών Επιστημών του ΟΠΑ διοργάνωσε, την Παρασκευή 6 Μαΐου 2022, στο κτίριο της οδού Τροίας, την επιστημονική ημερίδα, με αντικείμενα τις συνέπειες της Κλιματικής Αλλαγής για την Οικονομία και τις προοπτικές της Ευρωπαϊκής Οικονομίας, προς τιμήν των αφυπηρετήσαντων Καθηγητών του Τμήματος ΔΕΟΣ Νικόλαο Χριστοδουλάκη και Αναστάσιο Ξεπαπαδέα.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Δημήτριος Μπουραντώνης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών Επιστημών Καθηγητής Θωμάς Μούτος, ο Καθηγητής Οικονομικών στο ΟΠΑ και Πρόεδρος της Τράπεζας Eurobank Γεώργιος Ζανιάς.

Στο πλαίσιο της ημερίδας, συμμετείχαν έγκριτοι επιστήμονες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, οι οποίοι αναφέρθηκαν τόσο στο σημαντικό ερευνητικό έργο και την αξιόλογη ακαδημαϊκή πορεία των τιμώμενων Καθηγητών, ενώ παρουσίασαν πρωτότυπες επιστημονικές εργασίες.

Στην πρωινή συνεδρία προς τιμήν του Καθηγητή Νικόλαου Χριστοδουλάκη, που συντόνισε ο Πρόεδρος του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Καθηγητής Γεώργιος Οικονομίδης, συμμετείχαν οι Καθηγητές Γεώργιος Δουκίδης,  Ηλίας Τζαβαλής, Βασίλειος Σαραντίδης, Γεώργιος Παγουλάτος, Απόστολος Φιλιππόπουλος, Σπύρος Σκούρας, Πάνος Τσακλόγλου και Kevin Featherstone.

Στην απογευματινή συνεδρία προς τιμήν του Καθηγητή Αναστάσιου Ξεπαπαδέα, που συντόνισε η Καθηγήτρια Φοίβη Κουντούρη, κεντρικοί ομιλητές ήταν οι Καθηγητές Aart de Zeeuw και Elettra Agliardi ενώ συμμετείχαν ακόμη οι Καθηγητές Γεώργιος Οικονομίδης, Γεώργιος Ζανιάς, Φάμπιο Αντωνίου, Αθανάσιος Γιαννακόπουλος, και διαδικτυακά οι Καθηγητές Ευθυμία Κυριακοπούλου, Ευτύχιος Σαρτζετάκης, Partha Dasgupta, Simon Levin, W.A. Brock, Bretschger Lucas, David Zilberman, Ian Bateman.

Ο Αν. Καθηγητής Σπύρος Μπλαβούκος, η Καθηγήτρια Φοίβη Κουντούρη, ο Κοσμήτορας Σχολής Οικονομικών Επιστημών Καθηγητής Θωμάς Μούτος, ο Καθηγητής Αναστάσιος Ξεπαπαδέας, ο Καθηγητής Νικόλαος Χριστοδουλάκης και ο Πρόεδρος του Τμήματος ΔΕΟΣ Καθηγητής Γεώργιος Οικονομίδης

Ο Καθηγητής και Πρόεδρος της Eurobank Γεώργιος Ζανιάς, ο Κοσμήτορας Σχολής Οικονομικών Επιστημών Καθηγητής Θωμάς Μούτος, ο Πρύτανης του ΟΠΑ Καθηγητής Δημήτριος Μπουραντώνης, ο Πρόεδρος του Τμήματος ΔΕΟΣ Καθηγητής Γεώργιος Οικονομίδης

Ο Καθηγητής Αναστάσιος Ξεπαπαδέας με τους Καθηγητές Aart de Zeeuw, Elettra Agliardi και Φοίβη Κουντούρη

Τελευταία ενημέρωση: 19-05-2022