“AI and Tech: Innovation, Opportunities and Risks for Business and Society”, Καθηγητής Θεόδωρος Ευγενίου, INSEAD, 29.05.2023, 19:00 – 21:00, Αίθουσα Α24

Τη Δευτέρα 29 Μαΐου 2023 και ώρα 19:00 – 21:00 θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο με θέμα “AI and Tech: Innovation, Opportunities and Risks for Business and Society” από τον Καθηγητή Θεόδωρο Ευγενίου, στην Αίθουσα Α24 του κεντρικού κτιρίου (Πατησίων 76) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ)

Τη Δευτέρα 29 Μαΐου 2023 και ώρα 19:00 – 21:00 θα πραγματοποιηθεί σεμινάριο με θέμα “AI and Tech: Innovation, Opportunities and Risks for Business and Society” από τον Καθηγητή Θεόδωρο Ευγενίου, στην Αίθουσα Α24 του κεντρικού κτιρίου (Πατησίων 76) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ο Δρ. Θεόδωρος Ευγενίου είναι Καθηγητής στις Επιστήμες των Αποφάσεων και Διοίκησης Τεχνολογίας στην Ανώτατη Σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων (Business School) INSEAD Γαλλίας και Επισκέπτης Καθηγητής στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα και απευθύνεται στους μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές και φοιτήτριες των προγραμμάτων του ΟΠΑ καθώς και στους φοιτητές και φοιτήτριες του προγράμματος Erasmus.

Για την παρακολούθηση του σεμιναρίου, είναι απαραίτητη η εγγραφή στο link: https://forms.gle/B22437N431bf3EWw6

Περιγραφή Σεμιναρίου:

«Tech innovations - for example internet and AI based ones - have been the focus of startups, large businesses, investors, and research for a couple of decades, with impressive results. With hindsight, it may come as a surprise that only recently – perhaps the past 5-10 years – we started to also closely consider the potential risks these technologies can create. Regulators are also developing several new requirements for online platforms and for using AI in practice. Technological progress may not only prove risky but also risks slowing down if we do not manage both tech opportunities and risks at the same time. The recent letter of Musk and others to “pause AI progress” testifies to this. How can we balance these? What does it mean for business, society, and potentially even (geo)politics? How can you participate in this unfolding global game as managers or entrepreneurs and create value for yourself, your organizations, your country, and the world?»

Σύντομο βιογραφικό Εισηγητή:

Ο Δρ. Θεόδωρος Ευγενίου είναι Καθηγητής στις Επιστήμες των Αποφάσεων και Διοίκησης Τεχνολογίας του INSEAD (Γαλλία) και Διευθυντής του Executive Program «Transforming your Business with AI». Είναι κάτοχος τεσσάρων πτυχίων από το MIT (BSc στα Μαθηματικά και BSc, MSc και PhD στις Επιστήμες των Υπολογιστών).

Εργάζεται ερευνητικά στις επιστημονικές περιοχές της Μηχανικής Μάθησης και Τεχνητής Νοημοσύνης τα τελευταία 25 χρόνια, σε θέματα όπως καινοτομίες τεχνητής νοημοσύνης για βελτιστοποίηση επιχειρηματικών διαδικασιών και καλυτέρευση της λήψης αποφάσεων στο μάρκετινγκ και τα χρηματοοικονομικά, το θεσμικό πλαίσιο για τη τεχνητή νοημοσύνη, καθώς και σε νέες μεθόδους μηχανικής μάθησης.

Έχει δημοσιεύσει πάνω από 70 επιστημονικά άρθρα, αρκετά εκ των οποίων σε κορυφαία επιστημονικά περιοδικά. Είναι Μέλος του Δικτύου Εμπειρογνωμόνων στην Τεχνητή Νοημοσύνη του Ο.Ο.Σ.Α, Σύμβουλος του Ινστιτούτου Henderson της BCG και Ακαδημαϊκός Σύμβουλος για την τεχνητή νοημοσύνη του World Economic Forum. Έχει βραβευθεί δυο φορές (2005 και 2007) με το Ευρωπαϊκό βραβείο Case Study στην κατηγορία "Knowledge, Information & Communication Systems Management".

Τελευταία ενημέρωση: 30-05-2023