4η Ετήσια Διάσκεψη της ASFAAG

H 4η Ετήσια Διάσκεψη της Ακαδημίας Βιώσιμης Χρηματοδότησης, Λογιστικής, Λογοδοσίας και Διακυβέρνησης (Academy of Sustainable Finance, Accounting, Accountability and Governance - ASFAAG) με θέμα «Ο Ρόλος της Λογιστικής, Χρηματοδότησης και Διακυβέρνησης στην Εποχή του Μηδενικού Αποτυπώματος Άνθρακα» πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στην Αθήνα, 1-2 Ιουλίου, φιλοξενούμενη από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) με πρωτοβουλία του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.

Το Συνέδριο επικεντρώθηκε στην αναγκαιότητα και τον επείγοντα χαρακτήρα της μετάβασης προς μια βιώσιμη οικονομία με μηδενικό περιβαλλοντικό αποτύπωμα, αναδεικνύοντας τον κρίσιμο ρόλο των επαγγελμάτων της λογιστικής και της χρηματοδότησης σε αυτήν την προσπάθεια. Το πρόγραμμα περιελάμβανε συζητήσεις γύρω από τη βιώσιμη χρηματοδότηση, την πράσινη Λογιστική και Χρηματοοικονομική Πληροφόρηση/Αναφορά, την εταιρική διακυβέρνηση και την ενσωμάτωση των κριτηρίων ESG στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων .

Το Συνέδριο φιλοξένησε έναν πλούσιο κατάλογο ομιλητών και συμμετεχόντων από την ακαδημαϊκή κοινότητα, τη βιομηχανία και τη χάραξη πολιτικής. O κύριος ομιλητής του Συνεδρίου ήταν ο Καθηγητής Andrew Stark από το Πανεπιστήμιο του Manchester, ενώ στο πάνελ των επαγγελματιών της αγοράς συμμετείχαν σημαίνοντα στελέχη του χώρου όπως η κα Θεοδώρα Αντωνακάκη Διευθύντρια Κλιματικής Αλλαγής και του Κέντρου Βιωσιμότητας από την Τράπεζα της Ελλάδος, η κα Έλενα Αθουσσάκη Γενική Διευθύντρια Βιώσιμης Ανάπτυξης από τον όμιλο της Motor Oil, η κα Κέλλυ Μπενετάτου, Γενική Διευθύντρια από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, η κα Ειρήνη Σπανουδάκη Επικεφαλής Σχεδιασμού και Λειτουργιών Διαχείρισης Κινδύνων Ομίλου και Κλιματικού Κινδύνου του ομίλου της Eurobank και η κα Andreia Stanciu επικεφαλής του ACCA Southern Europe.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάφορες παράλληλες συνεδρίες, συμπεριλαμβανομένων των θεμάτων όπως η βιώσιμη χρηματοδότηση, η χρηματοοικονομική σταθερότητα και η διαχείριση κινδύνου, και η βιώσιμη εταιρική διακυβέρνηση. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη συνεδρία για την πράσινη χρηματοδότηση στον ναυτιλιακό τομέα και στη συνεδρία για την ενσωμάτωση των ESG κριτηρίων στις επιχειρήσεις.

Η διάσκεψη ολοκληρώθηκε με την απονομή των βραβείων για τις καλύτερες εργασίες και τις ανακοινώσεις για την επόμενη ετήσια διάσκεψη της ASFAAG, η οποία θα πραγματοποιηθεί στη Ρώμη το 2025 .

Με την επιτυχή ολοκλήρωση της διάσκεψης, η ASFAAG και το ΟΠΑ συνεχίζουν να προάγουν την επιστημονική έρευνα και την επαγγελματική πρακτική που στοχεύουν στην βιώσιμη ανάπτυξη και την καταπολέμηση της κλιματικής αλλαγής.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Συνέδριο επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της ASFAAG: https://asfaag.com/

Τελευταία ενημέρωση: 17-07-2024