17ο θερινό σχολείο στη σειρά Conference on Research on Economic Theory and Econometrics από το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ (Τήνος, 13-17 Ιουλίου 2018)

17th Conference on Research on Economic Theory & Econometrics
Τήνος
Ιουλίου 2018

Το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών υποστηρίζει την οργάνωση του 17th Conference on Research on Economic Theory and Econometrics (17ου Συνεδρίου για την Έρευνα στην Οικονομική Θεωρία και την Οικονομετρία), που θα πραγματοποιηθεί στην Τήνο, στο Συνεδριακό Κέντρο του Ιδρύματος Τηνιακού Πολιτισμού, από τις 13 έως τις 17 Ιουλίου 2018, με την υποστήριξη και του Ιδρύματος Οικονομικών και Βιομηχανικών Ερευνών (ΙΟΒΕ).

Σε αυτό το καλοκαιρινό σχολείο έχουν προσκληθεί και θα συμμετάσχουν 180 προχωρημένοι υποψήφιοι διδάκτορες και καθηγητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό στον χώρο της Οικονομικής Θεωρίας και της Οικονομετρίας.

Ανάμεσα σε άλλους διακεκριμένους συμμετέχοντες, στη φετινή συνάντηση συμμετέχουν οι John Geanakoplos (Yale), Costas Meghir (Yale), Amedeo Odoni (MIT), Torsten Persson (Stockholm), Christopher Pissarides (LSE, 2010 Nobel Prize) και Patrick Rey (Toulouse School of Economics).

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διοργάνωση, υπάρχουν στην ιστοσελίδα  http://www2.aueb.gr/conferences/Crete2018/.

Τελευταία ενημέρωση: 10-07-2018