Επιτυχής ολοκλήρωση της εκδήλωσης «Ημέρες Καριέρας 2017» του Γραφείου Διασύνδεσης του ΟΠΑ

Αθήνα, 12 Μαΐου 2017

Επιτυχής ολοκλήρωση της εκδήλωσης  «Ημέρες Καριέρας 2017»
του Γραφείου Διασύνδεσης του ΟΠΑ

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της εκδήλωσης «Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ 2017» που διοργάνωσε το Γραφείο Διασύνδεσης (ΓΔ) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στις 9 Μαΐου 2017, από τις 9:30 έως τις 17:00 στην  Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων.

Συγκεκριμένα, 43 (προσεκτικά επιλεγμένες από το ΓΔ του ΟΠΑ) μεγάλες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην ελληνική αγορά και διεθνώς, έλαβαν μέρος στις συνεντεύξεις και συζήτησαν τις προοπτικές συνεργασίας με τους ενδιαφερόμενους φοιτητές και αποφοίτους του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι 400 και πλέον περίπου υποψήφιοι  που έλαβαν μέρος στην εκδήλωση, προέρχονται από το σύνολο των προγραμμάτων σπουδών του πανεπιστημίου, σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Πολλοί από τους συμμετέχοντες είναι πρόσφατοι απόφοιτοι, οι οποίοι συμμετείχαν στην εκδήλωση με σκοπό την ένταξη τους στην αγορά εργασίας.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης, ο οποίος συνομίλησε με συμμετέχοντες υποψηφίους καθώς και με εκπροσώπους των εταιρειών, οι οποίοι του μετέφεραν την ευχαρίστησή τους για την άρτια οργάνωση της εκδήλωσης και τον διαβεβαίωσαν για την ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου κατάρτιση των υποψηφίων. Με αφορμή την εκδήλωση ο Πρύτανης δήλωσε “Οι ημέρες καριέρας αποτελούν μια ευκαιρία η αγορά εργασίας να γνωρίσει ταλαντούχους νέους επιστήμονες υψηλής κατάρτισης και το Πανεπιστήμιο να καταγράψει τις ανάγκες της αγοράς εργασίας για νέους επιστήμονες”.

Η εκδήλωση «Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ» αποτελεί μία από τις πλέον δημοφιλείς εκδηλώσεις καριέρας ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος στην χώρα, και διοργανώνεται με την ευθύνη του Γραφείου Διασύνδεσης το οποίο συγκεντρώνει πλέον 25 χρόνια συνεχούς  λειτουργίας και επιτυχούς πορείας. Κοινή προσδοκία όλων των μελών της Πανεπιστημιακής μας κοινότητας αλλά και των φορέων των επιχειρήσεων, είναι αυτή η θεσμοθετημένη πρακτική να συνεχίσει να αποτελεί αξιόπιστο μεσολαβητικό παράγοντα ανάμεσα στην ακαδημαϊκή κοινότητα του ΟΠΑ και τον επιχειρηματικό κόσμο της χώρας.

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Τελευταία ενημέρωση: 12-05-2017