EBEN 2024 - Olympic Kyniskas’ Award για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Στις 29 Μάϊου του 2024 το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών πιστοποιήθηκε από το Ελληνικό Ινστιτούτο Επιχειρηματικής Ηθικής – ΕΒΕΝ GR με το Βραβείο Olympic Kyniskas’ Award”

Η ομάδα των αξιολογητών  του ΕBEN αναβάθμισε το επίπεδο του Οικονομικού Πανεπιστήμιου από Golden Bee σε Olympic Kyniskas’ Award, επιβεβαιώνοντας την μεγάλη αύξηση εναρμόνισης με τις απαιτήσεις του μοντέλου Αριστείας στην Εταιρική Υπευθυνότητα.

Το EBEN είναι το πλέον ενεργό Δίκτυο Επιχειρηματικής Ηθικής σήμερα στην Ευρώπη, το οποίο αριθμεί ήδη 18 χώρες – μέλη, μεταξύ των οποίων η Δανία, η Μεγάλη Βρετανία, η Γερμανία και η Ισπανία.

Στόχος του Ευρωπαϊκού Δικτύου είναι να διαδώσει το είδος της διοίκησης που βασίζεται σε αξίες, στην ηθική της ηγεσίας, αλλά και να αυξήσει τη γνώση για την ευθύνη που έχουν οι εταιρείες προς την κοινωνία.

Η Μονάδα διασφάλισης Ποιότητας του ΟΠΑ, που ήταν υπεύθυνη και συμμετείχε κατά τη διάρκεια της αξιολόγησης είναι ιδιαίτερα χαρούμενη, διότι η εξέλιξη αυτή αποτελεί  επιβράβευση προσπαθειών πολλών ετών.

Ορισμένα από τα βασικότερα σημεία της Έκθεσης Πιστοποίησης συνοψίζονται ως εξής:

• Η πρυτανεία του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών όχι μόνο συνεχίζει την συστηματική προσήλωσή της στην Αριστεία αλλά μελετά και αναλύει το Ακαδημαϊκό περιβάλλον έτσι ώστε να προσφέρει νέα, καινοτόμα προγράμματα & υπηρεσίες. Όπως πχ νόμος 4957 για ψηφιακές υπηρεσίες στις ανθρωπιστικές επιστήμες (ιστορικό 6 ετών ήδη).
  • Η πρυτανεία είναι σαφώς προσανατολισμένη στην διεθνοποίηση και τα ξενόγλωσσα προγράμματα, σε καινοτόμες πρακτικές και συστήματα Διοίκησης που προάγουν τόσο την αριστεία των φοιτητών όσο και την εξωστρέφεια του Πανεπιστημίου – κατατάσσοντάς ως σημείο αναφοράς για καλές πρακτικές. Έχει εισαχθεί επαγγελματικό ΠΜΣ Digital Transformation χρηματοδοτούμενο από τη Eurobank.
  • Το ΟΠΑ διευρύνει συνεχώς τις σημαντικές συνεργασίες με άλλα κορυφαία Πανεπιστημιακά ιδρύματα και ενδεικτικά αναφέρουμε το Quebec & Pittsburg.
  • To OΠΑ διαθέτει πλήρες σύστημα μηχανογράφησης που καλύπτει τις συνεχώς αυξανόμενες ανάγκες του και μάλιστα - οι υποδομές είναι τέτοιες που ανταποκρίθηκαν πλήρως στις απαιτήσεις της τηλε-εκπαίδευσης (eclass, wifi, vpn, αίθουσα τηλεκπαιδευσης).
  • Υπάρχει πλήρης συμμόρφωση με τις αρχές GDPR.
  • Δημιουργήθηκε νέο σύστημα ψηφιακής κυκλοφορίας εντύπων.
  • Αλλαγή φοιτητολόγιου με πιο σύγχρονο σύστημα πληροφοριακό σύστημα με δείκτες και σύνδεση με career path.
  • Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει σαφώς καθορισμένο στρατηγικό πλάνο με συγκεκριμένους άξονες

Περισσότερα:  https://www.aueb.gr/el/content/oikonomiko-panepistimio-athinon-elave-even-responsible-management-excellence-award-2024