Βιβλιοπαρουσιάσεις ΔΙ.Ο.ΒΙ. 2020 «Το Κανονιστικό Πλαίσιο Λειτουργίας των Τραπεζών»

Βιβλιοπαρουσιάσεις Οικονομικού Περιεχομένου
από το Δίκτυο Οικονομικών Βιβλιοθηκών (ΔΙ.Ο.ΒΙ.)

1η βιβλιοπαρουσίαση 2020

Το Δίκτυο Οικονομικών Βιβλιοθηκών (ΔΙ.Ο.ΒΙ.) συνεχίζει το 2020 τη διοργάνωση βιβλιοπαρουσιάσεων εκδόσεων των ιδρυμάτων - μελών του, με στόχο την προβολή του ποιοτικού οικονομικού βιβλίου και την ανάδειξή του ως πολύτιμου εργαλείου ενημέρωσης και πληροφόρησης.

Την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020, ώρες 17:00 – 19:00, θα παρουσιασθεί στο Μουσείο της Τράπεζας της Ελλάδος (Αμερικής 3, Αθήνα) το νέο βιβλίο με τίτλο «Το Κανονιστικό Πλαίσιο Λειτουργίας των Τραπεζών», με συγγραφείς τους Παναγιώτη Αλεξάκη και Φαίδωνα Καλφάογλου (εκδόσεις Νομική Βιβλιοθήκη, 2019).
Το βιβλίο στοχεύει να απλοποιήσει το κανονιστικό πλαίσιο λειτουργίας των τραπεζών, που εμπεριέχει πλήθος διατάξεων, οδηγιών, νόμων και αποφάσεων και να καταστήσει αυτά τα νομικά κείμενα πιο εύληπτα, ώστε να γίνουν κατανοητά και σε οικονομολόγους, τραπεζικά στελέχη και γενικά μη νομικά μυημένους.

Στην βιβλιοπαρουσίαση θα παραστεί ο Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος, Καθηγητής κ. Γιάννης Στουρνάρας.
Ομιλητές στην εκδήλωση θα είναι:

• Χαρούλα Απαλαγάκη, Γενική Γραμματέας της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζών, Καθηγήτρια, Νομική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
  • Δημήτρης Βασιλείου, Καθηγητής, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Χρήστος Παπάζογλου, Τράπεζα της Ελλάδος, Διεύθυνση Οικονομικής Ανάλυσης και Μελετών και Καθηγητής, Τμήμα Διεθνών, Ευρωπαϊκών και Περιφερειακών Σπουδών, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Επίσης θα μιλήσουν οι συγγραφείς του βιβλίου:

• Παναγιώτης Αλεξάκης, Καθηγητής, Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Φαίδων Καλφάογλου, Τράπεζα της Ελλάδος, Διεύθυνση Οικονομικής Ανάλυσης και Μελετών

Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη. Είναι όμως απαραίτητη η ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής (πατήστε εδώ). Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στον ιστοχώρο του ΔΙ.Ο.ΒΙ. (http://diovi.lib.unipi.gr) και στα κοινωνικά δίκτυα Facebook: ΔΙΟΒΙ, Twitter: diovi_helin.

Πληροφορίες: τηλ. 210-3202446, 210-3202396, email: library@bankofgreece.gr

Το ΔΙ.Ο.ΒΙ. συγκροτήθηκε το 2012 και αποτελεί απόρροια της συνεργασίας οικονομικών βιβλιοθηκών με συνεκτικό κρίκο τις συλλογές, τις πηγές και τις υπηρεσίες πληροφόρησης οικονομικού περιεχομένου. Αποστολή του Δικτύου είναι η συνεργασία των μελών και η ανταλλαγή πόρων για την ποιοτική και αποτελεσματική εξυπηρέτηση της κοινότητας των χρηστών τους.