Σεμινάρια για τις νομικές βάσεις που παρέχει ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (Σ.Ε.Α.Β.)

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για μία σειρά από σεμινάρια για τις νομικές βάσεις που παρέχει ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (Σ.Ε.Α.Β.) στις κοινότητες των μελών του. Τα σεμινάρια αυτά θα πραγματοποιηθούν 15, 16 & 17 Οκτωβρίου διαδικτυακά, ενώ οι συμμετέχοντες θα έχουν στη συνέχεια πρόσβαση στο ηχογραφημένο υλικό. Τα σεμινάρια απευθύνονται σε φοιτητές, καθηγητές και ερευνητές. Για περισσότερες διευκρινήσεις επικοινωνήστε με τη Βιβλιοθήκη και Κέντρο Πληροφόρησης ΟΠΑ στο τηλέφωνο 210 8203259 και στη διεύθυνση library@aueb.gr.

Ακολουθούν οι λεπτομέρειες πρόσβασης:

Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2024 3:00μμ-4:00μμ

Kluwer Law Online

Περιγραφή: H Kluwer Law Online παρέχει μια συλλογή από 30 περιοδικά οι οποίοι επικεντρώνονται σε βασικές πτυχές του διεθνούς δικαίου. Παρέχει επίσης έγκαιρες πληροφορίες για τις τελευταίες εξελίξεις στη διεθνή, περιφερειακή και εθνική νομοθεσία, κανονισμούς και νομολογία στους ακόλουθους τομείς πρακτικής: Διαιτησία, Δικαστήρια & Διαμεσολάβηση, Συγκριτικό δίκαιο, Δίκαιο Ανταγωνισμού, Εταιρικό & Εμπορικό Δίκαιο, Περιβαλλοντικό & Ενεργειακό Δίκαιο, Δίκαιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Δίκαιο Πνευματικής Ιδιοκτησίας, Εργατικό & Εργατικό Δίκαιο, Φορολογική νομοθεσία, Εμπορικό Δίκαιο, Νόμος Μεταφορών. Πρόκειται για έγκριτα περιοδικά που αξιολογούνται από ομοτίμους ( peer-reviewed) για διεθνή νομικά θέματα σε πολλούς διαφορετικούς τομείς πρακτικής, γραμμένα από ειδικούς από εκατοντάδες χώρες από όλο τον κόσμο.

Σύνδεση :

Join the meeting now
Meeting ID: 250 392 011 511
Passcode: HH9ARz

Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2024 3:30 μμ-4:30 μμ

HeinOnline Academic Core
Περιγραφή: H HeinOnline είναι μια κορυφαία διαδικτυακή πλατφόρμα έρευνας που παρέχει περισσότερες από 215 εκατομμύρια σελίδες πολυεπιστημονικών περιοδικών, βασικά κυβερνητικά έγγραφα, διεθνείς πηγές, βιβλία, Συνθήκες και πολλά άλλα.  Αποτελούμενη από πλήρως αναζητήσιμα αρχεία PDF που βασίζονται σε εικόνες, ο πλούτος του υλικού επιτρέπει στους ερευνητές πρόσβαση σε έγκυρο ψηφιακό υλικό, αποτυπωμένο ακριβώς όπως στην έντυπη έκδοσή του, χωρίς την ταλαιπωρία ή το κόστος χρήσης πολλαπλών ερευνητικών βάσεων δεδομένων από διαφορετικές πλατφόρμες. Το πακέτο HeinOnline Academic Core (International) περιλαμβάνει μια ολόκληρη ψηφιακή βιβλιοθήκη που περιέχει περισσότερα από 3.200 νομικά και σχετιζόμενα με την νομική επιστήμη περιοδικά που δημοσιεύονται σε περισσότερες από 60 διαφορετικές χώρες, μαζί με χιλιάδες νομικά δεδομένα από Αυστραλία, Καναδά και Ευρώπη, μια ολοκληρωμένη βάση δεδομένων Συνταγμάτων, συμπεριλαμβανομένων των συνταγματικών και κυβερνητικών εγγράφων από κάθε χώρα, σχεδόν 20.000 βιβλία και Συνθήκες, και πλήθος κυβερνητικών εκδόσεων.
Θεματική κάλυψη:

• Συνταγματικό Δίκαιο
  • Δίκαιο της Θάλασσας
  • Ανθρώπινα δικαιώματα
  • Γυναικείες Σπουδές
  • Ποινικό δίκαιο
  • Διεθνές Εμπορικό Δίκαιο
  • Εκπαίδευση

Εγγραφή -Σύνδεση

Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου 2024 11:00 π.μ. – 12:00 μ.μ.

Westlaw UK and Westlaw International training

Περιγραφή: H «Westlaw UK Academic» (προγενέστερα γνωστή ως «Westlaw International») περιλαμβάνει δύο βάσεις δεδομένων:

1. Η Westlaw Edge UK που επικεντρώνεται στο νομικό υλικό του Ηνωμένου Βασιλείου και της ΕΕ, από τη νομολογία και τη νομοθεσία έως τα περιοδικά και μια επιλογή σχολίων επαγγελματιών. Αυτό το επίπεδο περιλαμβάνει τις πιο προηγμένες λειτουργίες που έχουν δημιουργηθεί για να κάνουν την υπηρεσία εύκολη στη χρήση, ενώ υποστηρίζει ακόμη και τις πιο εις βάθος ερευνητικές εργασίες.
  2. Η Westlaw International (Academic), μια τεράστια παγκόσμια νομική ερευνητική βιβλιοθήκη βασισμένη σε μερικές από τις καλύτερες νομικές, ειδησεογραφικές και επιχειρηματικές πληροφορίες στον κόσμο. Παρέχοντας 28.000 βάσεις δεδομένων νομολογίας, νομοθεσίας, νομικών αναθεωρήσεων, συνθηκών και καταλόγων που προέρχονται από επιχειρήσεις της Thomson Reuters, συμπεριλαμβανομένων των Sweet & Maxwell, Ellis Publications και Carswell.

Join the meeting now
Meeting ID: 280 404 074 934