Παράταση αναστολής λειτουργίας της Βιβλιοθήκης έως 10.05.2020

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη νέα απόφαση που δημοσιεύθηκε 10.04.2020 στο ΦΕΚ Β 1293/2020, παρατείνεται η αναστολή λειτουργίας της Βιβλιοθήκης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών για το κοινό και για προληπτικούς λόγους δημόσιας υγείας, έως και την Κυριακή 10.05.2020.

Σύμφωνα με τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι στιγμής εξ αιτίας του μέτρου αναστολής της λειτουργίας της Βιβλιοθήκης για την αποτροπή της διασποράς του COVID-19, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα:

• Όλοι οι χώροι της Βιβλιοθήκης θα παραμείνουν κλειστοί για το κοινό έως την Κυριακή 10 Μαΐου 2020,
  • Δανεισμοί και επιστροφές βιβλίων δεν θα πραγματοποιούνται το διάστημα αυτό,
  • Βιβλία για τα οποία η ημερομηνία επιστροφής είναι εντός αυτού του διαστήματος, θα μπορούν να επιστρέφονται με το πέρας της αναστολής λειτουργίας της Βιβλιοθήκης χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση,
  • Αναστέλλεται η υπηρεσία διαδανεισμού από και προς τις άλλες ακαδημαϊκές βιβλιοθήκες,
  • Επιστροφές βιβλίων ΕΥΔΟΞΟΥ δε θα πραγματοποιούνται κατά το διάστημα αναστολής λειτουργίας. Σε περίπτωση που αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τη δήλωση μαθημάτων, στείλε μας μήνυμα με το ονοματεπώνυμό σας, τον Αρ. Μητρώου σας, και τα βιβλία που πρέπει να επιστρέψετε ώστε να σας βοηθήσουμε με τη διαδικασία. Τα βιβλία θα πρέπει να επιστραφούν αμέσως μετά την άρση του μέτρου της αναστολής λειτουργίας.
  • Η κατάθεση των διπλωματικών εργασιών στο Ιδρυματικό Αποθετήριο ΠΥΞΙΔΑ γίνεται κανονικά με ηλεκτρονική υποβολή τους. Η βεβαίωση κατάθεσης αποστέλλεται ηλεκτρονικά στους καταθέτες οι οποίοι θα πρέπει να την προωθήσουν στην Γραμματεία τους,
  • Το προσωπικό της Βιβλιοθήκης εργάζεται εκ περιτροπής με φυσική παρουσία και θα εξυπηρετεί το κοινό τηλεφωνικά 8:30-15:00. Οι υπάλληλοι που δεν προσέρχονται στην υπηρεσία εργάζονται  από το σπίτι και θα απαντούν στα ερωτήματά σας ηλεκτρονικά,
  • Τα προγραμματισμένα σεμινάρια στη χρήση της βιβλιοθήκης και των συλλογών της, κατά το διάστημα της αναστολής λειτουργίας θα μετατρέπονται σε webinars, με χρήση ψηφιακής πλατφόρμας,
  • Αξιοποιήστε τις ψηφιακές πηγές που προσφέρονται από τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου. Ενημερωθείτε για νέες ηλεκτρονικές πηγές που προσφέρονται προσωρινά με ανοικτή πρόσβαση λόγω του μέτρου της απαγόρευσης κυκλοφορίας καθώς και για τις νέες ηλεκτρονικες υπηρεσίες της Βιβλιοθήκης από την ιστοσελίδα της.