The Business & Management Collection (δοκιμαστική πρόσβαση έως 30.11.2018)

Σας ενημερώνουμε ότι η  Βιβλιοθήκη του ΟΠΑ έχει εξασφαλίσει  για όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα, δοκιμαστική πρόσβαση έως 30 Νοεμβρίου 2018, στη συλλογή HS Talks Business & Management Collection,  η οποία περιέχει περισσότερες από 1.000 διαλέξεις και μελέτες περίπτωσης εμπειρογνωμόνων που προέρχονται  από τον ακαδημαϊκό και το βιομηχανικό χώρο. Η συλλογή δημιουργήθηκε για να συμπληρώνει και να εμπλουτίζει τη διδασκαλία και τη μάθηση σε θέματα επιχειρηματικότητας και διοίκησης.

Μερικοί από τους τρόπους με τους οποίους οι καθηγητές  χρησιμοποιούν  τη συλλογή περιλαμβάνουν:

• Οι διαλέξεις μπορούν να  προτείνονται στους φοιτητές  ως προετοιμασία για τις συζητήσεις μέσα στην αίθουσα.

• Ως εναλλακτική προσέγγιση της διδασκαλίας και της μάθησης στην τάξη.

• Ως βοήθημα  διαδικτυακών μαθημάτων.

• Για να υποστηρίξουν τις ατομικές και ομαδικές εργασίες εντός του πλαισίου του προγράμματος σπουδών.

• Ως αυτο-κατευθυνόμενη μελέτη που βελτιώνει την εκπαιδευτική διαδικασία.

Αναφορικά με το περιεχόμενο: κάθε διάλεξη ή οποιοδήποτε απόσπασμα από ομιλία ενσωματώνεται εύκολα στο σύστημα διαχείρισης μάθησης, ενώ νέο υλικό και ενημερώσεις γίνονται κάθε μήνα και παρουσιάζονται σε τέσσερις διαφορετικές μορφές:

1. Διαλέξεις με την παραδοσιακή έννοια που συνοδεύονται από γραφικά υψηλής ποιότητας

2. Συνεντεύξεις μελετών περίπτωσης

3. Εκτεταμένες μελέτης περίπτωσης

4. Μελέτες περίπτωσης μικρού μεγέθους. Μπορείτε να δείτε όλες τις επιλογές μελετών περίπτωσης εδώ.

Εάν θεωρείτε ότι η συλλογή θα μπορούσε να είναι μία χρήσιμη πηγή διδασκαλίας και μάθησης και θα θέλατε το Πανεπιστήμιο να την προσφέρει, παρακαλούμε δηλώστε την επιθυμία σας καταγράφοντας το σχόλιό σας και την ιδιότητά σας εδώ.

Πληροφορίες πρόσβασης και σύνδεσης:

Όλα τα μέλη του ΟΠΑ πιστοποιούνται αυτόματα στη συλλογή εντός του Πανεπιστημίου μέσω των IP διευθύνσεων. Για απομακρυσμένη πρόσβαση καταχωρίστε: : Username: AUEB, Password: Member

Για περισσότερες πληροφορίες:

Παρακαλούμε επικοινωνήστε με την κυρία Χριστίνα Δεληόγλου στο τηλ. 210 8203261.