AGENDA της Ευρωπαϊκής Επιτροπής 17 – 23 Μαρτίου 2014

Βασιλίσσης Σοφίας 2, 106 74 Αθήνα
Τηλ.: 210 7272100
comm-rep-athens@ec.europa.eu

Πρόγραμμα δράσεων και εκδηλώσεων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις Βρυξέλλες και στην Ελλάδα την επόμενη εβδομάδα
(10 – 16 Μαρτίου 2014)

A. Νέα / Δράσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Τετάρτη 19 Μαρτίου:

• Μακροοικονομική χρηματοδοτική βοήθεια στην Ουκρανία. Στις 5 Μαρτίου 2014, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή συμφώνησε συγκεκριμένα μέτρα οικονομικής και χρηματοδοτικής βοήθειας για τη στήριξη των οικονομικών και πολιτικών μεταρρυθμίσεων της Ουκρανίας. Στις 19 Μαρτίου, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα προτείνει επιπλέον μακροοικονομική χρηματοδοτική βοήθεια ύψους 1 δισ. ευρώ, καταδεικνύοντας με αυτόν τον τρόπο την αλληλεγγύη της προς την Ουκρανία.
  • Μια εξυπνότερη πολιτική θεωρήσεων (visa) για την ανάπτυξη. Σύμφωνα με μελέτη του 2013, οι διευκολύνσεις στη διαδικασία θεωρήσεων θα μπορούσαν να συμβάλουν σε μία αύξηση των ταξιδιών στο χώρο Schengen της τάξης του 30-60%. Στις 19 Μαρτίου, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή θα προτείνει δέσμη μέτρων που θα διευκολύνει την υποβολή αιτήσεων θεώρησης και την έκδοση θεωρήσεων πολλαπλής εισόδου, ενώ θα εισαγάγει νέα θεώρηση, η οποία θα απευθύνεται σε όσους προτίθενται να ταξιδέψουν εντός του χώρου Schengen για διάστημα μεγαλύτερο των 90 ημερών.

Αναλυτική Agenda

Β. Οπτικοακουστικό υλικό

Ευρωπαϊκά Βραβεία για τη Γυναικεία Καινοτομία 2014

Γνωρίστε τις Saskia Biskup (Γερμανία), Laura van 't Veer (Ολλανδία) και Ana Maiques (Ισπανία), νικήτριες των Ευρωπαϊκών Βραβείων για τη Γυναικεία Καινοτομία 2014! Τα Βραβεία απονέμονται ως αναγνώριση σε τρεις γυναίκες που είναι συνιδρύτριες της εταιρίας τους, ανέπτυξαν και εισήγαγαν στην αγορά ξεχωριστές καινοτομίες και σε κάποιο στάδιο της καριέρας τους επωφελήθηκαν από τα προγράμματα-πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την έρευνα ή το πρόγραμμα-πλαίσιο για την ανταγωνιστικότητα και την καινοτομία. Τα φετινά Βραβεία απονεμήθηκαν στο πλαίσιο του 2ου Συνεδρίου για την Καινοτομία.

(Ημερομηνία: 7/3/2014)

Γ. Δράσεις της Αντιπροσωπείας της ΕΕ στην Ελλάδα

Δευτέρα 17 Μαρτίου: Εκδήλωση στο πλαίσιο της Ελληνικής Προεδρίας με θέμα: «Καταναλωτές στην Ψηφιακή Εποχή» με την παρουσία του Επιτρόπου Neven MIMICA, αρμόδιου για την Πολιτική Καταναλωτών – Συνδιοργάνωση της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Ζάππειο Μέγαρο & Εθνικός Κήπος – ώρα 09:00-17:00) Είσοδος μόνο με προσκλήσεις

Δευτέρα 17 Μαρτίου: Εκδήλωση με θέμα: «Ευρωπαίος πολίτης και Ευρωπαϊκή Ιθαγένεια» – Συνδιοργάνωση των εξής φορέων: (1) Ένωση Δήμων Αττικής (2) Περιφερειακή Ένωση Δήμων Αττικής (ΠΕΔΑ) (3) Ευρωπαϊκοί Όμιλοι εδαφικής συνεργασίας «Αμφικτυονία» & «Εύξεινη Πόλη» (Παλαιά Βουλή, Σταδίου 13, Πλατεία Κολοκοτρώνη, Αθήνα – ώρα 10:00) Είσοδος ανοιχτή στο κοινό