UniChallenge: 1 & 2 Νοεμβρίου 2019

Το Νοέμβριο του 2019, οι εθελοντές συμμετέχοντες του AUEB Volunteers, συμμετείχαν στο διήμερο «UniChallemge Bootcamp 2019-2020», το οποίο συνδιοργάνωσαν το Πρόγραμμα Εθελοντσμού AUEB Volunteers και το ACEin. Σκοπός του διημέρου ήταν οι φοιτητές, μέσω της διαδικασίας design thinking και υπο την καθοδήγηση της έμπειρης ομάδας του ACEin, να διατυπώσουν καινοτόμες λύσεις για τα προβλήματα που δυσχεραίνουν την καθημερινότητα των φοιτητών εντός του ΟΠΑ. Οι φοιτητές, αφότου χωρίστηκαν σε ομάδες, κατέληξαν σε προτάσεις, οι οποίες αφορούσαν κυρίως την αναβάθμιση των υποδομών του πανεπιστημίου καθώς και τη βελτίωση των παρεχόμεων υπηρεσιών. Την τρέχουσα χρονική περιοδο, οι διάφορες ομάδες σχεδιάζουν τον τρόπο υλοποίησης της ιδέας τους και προετοιμάζονται, φυσικά, για τα επόμενα βήματα.

Αριθμός Εθελοντών

NOE 19 - ΣΗΜΕΡΑ

Περίοδος δράσης

Συνεισφορά στον Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ:

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την: