Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών αντιπροσωπεία του Τσέχικου Πανεπιστημίου Hradec Kralove

Στις 10 Μαΐου 2023, ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης, και ο Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης, Καθηγητής Βασίλης Παπαδάκης, υποδέχθηκαν στις εγκαταστάσεις του ΟΠΑ αντιπροσωπεία του Τσέχικου Πανεπιστημίου Hradec Kralove. Η τσέχικη αντιπροσωπεία αποτελούνταν από την κα. Leona Stašová, Vice-Rector for International Affairs, την κα. Lenka Badinská, Head of Hradec Kralove International Office, τον Καθηγητή κ. Ondřej Krejcar, Vice-Rector for Science and Cτreative Activities και τέλος τον Καθηγητή κ. Pavel Čech του Τμήματος Πληροφορικής. Στην συνάντηση συμμετείχαν εκ μέρους του ΟΠΑ και οι Καθηγητές κ. Γεώργιος Ξυλωμένος (Τμήμα Πληροφορικής), η κα. Ειρήνη Βουδούρη (Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας) καθώς και ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Γραφείου Erasmus Καθηγητής κος Δημήτρης Χριστόπουλος και η συνεργάτιδα του Γραφείου Erasmus κα Κλεοπάτρα Ντέλιου.

Σε εγκάρδιο κλίμα οι δύο πλευρές αντάλλαξαν απόψεις για τις προοπτικές συνεργασίας μεταξύ των δυο ιδρυμάτων. Οι τομείς ενδιαφέροντος που συζητήθηκαν περιλάμβαναν ανταλλαγές φοιτητών και διδασκόντων στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus, συμμετοχή σε κοινά ερευνητικά έργα ειδικά με τα Τμήματα Πληροφορικής και Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ, και άλλα. Οι δυο πλευρές συμφώνησαν να συνεχίσουν την σχετική επικοινωνία.