Καραγιάννη Πετρούλα

Μέλος Συντακτικής Ομάδας

Τα ΑΕΙ «στα χρόνια της πανδημίας»

Στο κατώφλι μιας ακαδημαϊκής χρονιάς που, όπως φαίνεται, θα ξεκινήσει... ηλεκτρονικά βρίσκονται και τα ελληνικά πανεπιστήμια, ύστερα από δύο εξεταστικές περιόδους (του Ιουνίου και την επαναληπτική του Σεπτεμβρίου) που έγιναν με συνδυασμό διά ζώσης και εξ αποστάσεως αξιολογήσεων.

Αριστεία και... εκτός αμφιθεάτρου

Για μία ακόμη φορά διακρίθηκαν σε πανευρωπαϊκό ή διεθνές επίπεδο φοιτητές και φοιτήτριες του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών που συμμετείχαν σε σημαντικούς διαγωνισμούς οι οποίοι έγιναν στη χώρα μας, αλλά και στο εξωτερικό.

Κατά τ’ άλλα, φοιτητές και φοιτήτριες του ΟΠΑ κατέγραψαν τις εξής πρωτιές:

Γιώργος Μαρσέλλος - Μια μέγιστη μορφή του ελληνικού στίβου

«Η Ολυμπιακή Φλόγα για μένα είναι η αρχή και το τέλος», λέει ο κορυφαίος αθλητής του στίβου Γιώργος Μαρσέλλος μιλώντας στην «ΟΠΑ News». Ως παλιός φοιτητής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, δηλώνει ότι τα εφόδια που απέκτησε στη διάρκεια των σπουδών του ήταν εξαιρετικά σημαντικά για τη σταδιοδρομία του εντός και εκτός του αθλητισμού.