Τα δάνεια της Ελλάδας

Ο Μιχάλης Ψαλιδόπουλος, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, εκπόνησε τη μελέτη «Τα δάνεια της Ελλάδας – 200 χρόνια ανάπτυξης και κρίσεων» (Εκδόσεις Παπαδόπουλος, Αθήνα 2019) με στόχο, όπως ο ίδιος αναφέρει στον πρόλογο του βιβλίου, την προαγωγή της εθνικής αυτογνωσίας πάνω σε θέματα στα οποία κυριαρχούν η αποσπασματικότητα και η άγνοια.

Αντικείμενο της μελέτης είναι η αναλυτική εξιστόρηση του διεθνούς δανεισμού της Ελλάδας και η παρουσίαση της αναπτυξιακής πορείας της ελληνικής οικονομίας από την εποχή του Αγώνα για την ανεξαρτησία ως τις μέρες μας, καλύπτοντας 200 χρόνια οικονομικής ανάπτυξης, κοινωνικής προόδου, αλλά και χρηματοπιστωτικών κρίσεων και πτωχεύσεων. Ο αναγνώστης θα εντοπίσει επίσης μία εκτενή βιβλιογραφία για το θέμα του διεθνούς δημόσιου δανεισμού της Ελλάδας από το 1821 και έπειτα, από την οποία μπορεί να αντλήσει πολύτιμες πληροφορίες για περαιτέρω μελέτη και έρευνα.

Η μελέτη ξεκινά με ανάλυση ορισμένων εννοιών ώστε να διευκολυνθεί ο αναγνώστης στην παρακολούθηση της προβληματικής του συγγραφέα. Στα επόμενα τέσσερα κεφάλαια παρουσιάζεται το θέμα κατά την περίοδο 1821-1944, ενώ δύο κεφάλαια αναφέρονται στη σύγχρονη εποχή (1945-2010). Το τελευταίο, όγδοο κεφάλαιο είναι αφιερωμένο στον σχολιασμό των τρεχουσών εξελίξεων σχετικά με τον δημόσιο δανεισμό της Ελλάδας την περίοδο των μνημονίων (2010-2018). Το παράρτημα περιέχει είκοσι επτά πίνακες με δεδομένα από πρωτογενείς και δευτερογενείς πηγές στα οποία γίνεται αναφορά στο κείμενο. Η μελέτη ολοκληρώνεται με σύντομο σχολιασμό και διατύπωση των σκέψεων και απόψεων του συγγραφέα, καθώς και υποδείξεις τομέων έρευνας που θα μπορούσαν να απαντήσουν στο ερώτημα των διδαχών της ιστορίας σχετικά με τη σχέση εθνικής οικονομίας και δημόσιου εξωτερικού δανεισμού στη σύγχρονη Ελλάδα.

Ο τόμος υπάρχει στη Συλλογή Βιβλίων Έρευνας της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης του ΟΠΑ.

Πληροφορίες: https://opac.seab.gr/record=b2793407~S10