Στην 69η θέση πανευρωπαϊκά το Κέντρο Επιχειρηματικότητας ACEin του ΟΠΑ

Κορυφαία αναγνώριση κατάταξης για το Κέντρο Επιχειρηματικότητας ACEin του ΟΠΑ που δημοσιεύτηκε στους Financial Times

Στα 125 κορυφαία Startup Hubs (θερμοκοιτίδες επιχειρηματικότητας) της Ευρώπης κατατάσσει το «Europe’s Leading Startup Hubs 2024» που πρόσφατα δημοσιεύτηκε από τους Financial Times και το Statista, το Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας ACEin του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πιο συγκεκριμένα, το ACEin κατέλαβε την 69η θέση ανάμεσα στους 125 καλύτερους επιταχυντές και θερμοκοιτίδες στην Ευρώπη. Μέσα από αυτή τη διαδικασία, το ACEin ξεχώρισε ως το μοναδικό Κέντρο Επιχειρηματικότητας Ελληνικού Πανεπιστημίου, που προάγει τη συστηματική κινητοποίηση και καθοδήγηση ατόμων και ομάδων σε πρωτοβουλίες που δημιουργούν, ενισχύουν και αναπτύσσουν την επιχειρηματικότητα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Μάλιστα, η αξιολόγηση και η κατάταξη βασίστηκε σε πολύμηνη έρευνα που πραγματοποιήθηκε σε αποφοίτους που συμμετείχαν σε τουλάχιστον ένα πρόγραμμα θερμοκοιτίδας ή επιταχυντή. Επιπλέον, λήφθηκαν υπόψη συστάσεις του κόμβου από εξωτερικούς εμπειρογνώμονες, όπως επενδυτές, επιχειρηματίες και ακαδημαϊκούς. Τέλος, εξετάστηκαν οι περιπτώσεις των πιο επιτυχημένων νεοφυών επιχειρήσεων που προέρχονται από το συγκεκριμένο hub.

Σχολιάζοντας τη διεθνή αναγνώριση του ACEin  η επικεφαλής του Κέντρου Αγγελική Καραγιαννάκη, δήλωσε ότι: «Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους ανθρώπους και τις ομάδες του ACEin που υποστηρίξαμε αυτά τα χρόνια, αλλά και τους συνεργάτες μας από το οικοσύστημα επιχειρηματικότητας και καινοτομίας οι οποίοι, με την εμπιστοσύνη και τη στήριξή τους, συνέβαλαν στο να αναδειχθεί το έργο μας διεθνώς».

«Για μας, η επιχειρηματικότητα και η καινοτομία είναι τρόπος σκέψης που μπορεί να καλλιεργηθεί και έχει σημαντικό θετικό αντίκτυπο στην κοινωνία και την οικονομία. Πάνω σε αυτόν τον στόχο δουλεύουμε -και θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε- για την ανάδειξη της ελληνικής νεοφυούς επιχειρηματικότητας σε διεθνές επίπεδο» κατέληξε η κυρία Καραγιαννάκη.