Όταν η αριστεία ανταμείβεται

Ο Όμιλος ΕΛΠΕ συνεχίζει να επενδύει έμπρακτα στη νέα γενιά

Ο όμιλος ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ επενδύει με συνέπεια στην εκπαίδευση, στην έρευνα και στην καινοτομία, αναπτύσσοντας στρατηγικά ένα ευρύτερο πλαίσιο συνεργασιών με την ελληνική πανεπιστημιακή κοινότητα και με Ιδρύματα του εξωτερικού. Η ενίσχυση της ποιοτικής εκπαίδευσης γίνεται με κριτήριο την επιβράβευση της αριστείας. Πρωταρχικός στόχος του Ομίλου είναι να δημιουργήσει στους νέους τις προϋποθέσεις για επαγγελματικές ευκαιρίες υψηλών προδιαγραφών στην παγκόσμια αγορά εργασίας.

Έτσι, υποστηρίζει για όγδοη συνεχή χρονιά μεταπτυχιακές σπουδές σε αγγλόφωνα προγράμματα διεθνώς φημισμένων πανεπιστημίων στο εξωτερικό (Columbia, Imperial, MIT, Harvard, Cambridge κ.ά.). Το Πρόγραμμα Υποτροφιών αποσκοπεί στην υποστήριξη νέων αριστούχων που επιθυμούν να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους με εξειδίκευση και σύγχρονες προσεγγίσεις σε θέματα Μηχανικής, Ενέργειας, Διοίκησης, Οικονομίας, καθώς και σε κλάδους που απαιτούν τεχνολογίες αιχμής. Οι  υποτροφίες  χορηγούνται  ανά ακαδημαϊκό έτος και καλύπτουν δίδακτρα και έξοδα διαβίωσης μηνιαίως για 10 έως 24 μήνες, αναλόγως της διάρκειας του μεταπτυχιακού προγράμματος.

Μέχρι σήμερα ο Όμιλος ΕΛΠΕ έχει χρηματοδοτήσει 62 αριστούχους πτυχιούχους, εκ των οποίων οι 13 είναι απόφοιτοι του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Σε πρόσφατη επικοινωνία της «ΟΠΑ News» με υποτρόφους και αποφοίτους του ΟΠΑ, γίναμε αποδέκτες της ευγνωμοσύνης που σύσσωμοι εξέφρασαν για τη δυνατότητα που τους παρείχε ο Όμιλος ΕΛΠΕ να διευρύνουν τις γνώσεις τους και να διεκδικήσουν σημαντικές θέσεις εργασίας στη διεθνή αγορά. Ενδεικτικά, παραθέτουμε ορισμένες δηλώσεις τους:

«Η υποτροφία αυτή αποτέλεσε την πιο άμεση και απτή απόδειξη για εμένα ότι οι κόποι χρόνων, η αφοσίωση και η επιμονή τελικά ανταμείβονται. Πάντα θα θυμάμαι αυτή την επιτυχία ως μία ξεχωριστή στιγμή στη ζωή μου, ως το εισιτήριο για νέες προκλήσεις και εμπειρίες».

Μάγκη Αλεξανδρή,

υπότροφος 2016, MSc in Finance & Economics, LSE

«Δίχως την οικονομική υποστήριξη του Ομίλου δεν θα μπορούσα να αποκτήσω την πολύτιμη εμπειρία των μεταπτυχιακών σπουδών μου στο Παρίσι. Η υποτροφία, ουσιαστικά, αποτέλεσε θεμέλιο ζωής».

Μαρία-Υβόνη Ουζιέλ,

υπότροφος 2017, MSc in International Finance, HEC Paris

«Η υποτροφία, για την οποία νιώθω τιμή, με βοήθησε να πραγματοποιήσω μεταπτυχιακές σπουδές σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, με αποτέλεσμα να βρω άμεσα εργασία και να μπορώ να ατενίζω με αισιοδοξία το μέλλον».

Κώστας Παπάδης,

υπότροφος 2016, MSc in Finance, LSE

«Ευχαριστώ τον Όμιλο ΕΛΠΕ για την εμπιστοσύνη και τη στήριξη που μου έδειξε μέσω της υποτροφίας, ώστε να μην αισθανθώ οικονομική ανασφάλεια».

Ιωάννα-Χριστίνα Πέτσα,

υπότροφος 2018, MSc in Finance, LSE

«Η συνεισφορά της υποτροφίας ήταν ανυπολόγιστη, καθώς ο τίτλος σπουδών από ένα από τα πιο αναγνωρισμένα πανεπιστήμια παγκοσμίως με έκαναν πολύ πιο ανταγωνιστικό στην αγορά εργασίας».

Λεονίντ Σταυρίδης,

υπότροφος 2013, MSc in Finance, LSE

«Το Πρόγραμμα Υποτροφιών καθόρισε σημαντικά την ακαδημαϊκή και επαγγελματική μου πορεία στο εξωτερικό. Με βοήθησε ουσιαστικά προκειμένου να μπορέσω να κάνω το επόμενο βήμα».

Βασίλης Σχοινάκης,

υπότροφος 2018, MSc in Finance, LSE

«Η υποτροφία, πέραν της οικονομικής βοήθειας, η οποία ήταν καθοριστική για τη συνέχεια των σπουδών μου στο εξωτερικό, εμπλούτισε το βιογραφικό μου και υπήρξε σημαντικό εφόδιο κατά τη διαδικασία των συνεντεύξεων πρόσληψής μου».

Βασίλης Τζάκος,

υπότροφος 2016, MSc in Finance, LSΕ

«Είμαι πραγματικά ευγνώμων, καθώς μέσω της υποτροφίας απέκτησα περισσότερες διεξόδους, έχοντας τη δυνατότητα να επιλέξω αυτό που μου ταίριαζε περισσότερο, και τώρα απασχολούμαι ως ελεγκτής στο Λουξεμβούργο».

Μαρία Φερεντίνου,

υπότροφος 2015, MSc in Finance, University of Warwick

«Χωρίς τη βοήθεια του Ομίλου δεν θα μπορούσα να πετύχω τους στόχους μου και να αναπτύξω τις γνώσεις και τις δεξιότητές μου στο πεδίο που με ενδιαφέρει».

Βασίλης Χαρτοπάκης,

υπότροφος 2015, MSc in Finance, University of Warwick

Για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 ο Όμιλος ΕΛΠΕ χορηγεί σε αριστούχους πτυχιούχους έως 10 υποτροφίες σε ποικίλους επιστημονικούς κλάδους. Πληροφορίες: www.helpe.gr