Ο Πρύτανης του ΟΠΑ χτύπησε το παραδοσιακό κουδούνι του Χρηματιστηρίου

Μια λαμπρή εκδήλωση για τα 100 χρόνια του ΟΠΑ, με τη συμμετοχή εκπροσώπων της επιστημονικής κοινότητας, του τραπεζικού και του ευρύτερου επιχειρηματικού κόσμου

Μια διαφορετική συνεδρίαση, την έναρξη της οποίας κήρυξε ένας Πρύτανης, έγινε πρόσφατα στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Στις 30 Ιανουαρίου 2020 την έναρξη της συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου σήμανε ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης, σε μια λαμπρή εκδήλωση που εντάχθηκε στο πλαίσιο εορτασμού για τη συμπλήρωση 100 ετών από την ίδρυση του ΟΠΑ.

Καλωσορίζοντας τον Πρύτανη και εκπροσώπους της πανεπιστημιακής κοινότητας, ο διευθύνων σύμβουλος του Ομίλου Χρηματιστηρίου Αθηνών Σωκράτης Λαζαρίδης αναφέρθηκε στον καθοριστικό ρόλο που έχει διαδραματίσει το ΟΠΑ στην ακαδημαϊκή ζωή της χώρας, αλλά και στην ανάπτυξή της. Όπως είπε ο κ. Λαζαρίδης, το ΟΠΑ έχει επηρεάσει την ευρύτερη οικονομική πορεία της Ελλάδας με το πλούσιο ακαδημαϊκό έργο και τη συμβολή των χιλιάδων αποφοίτων του, που διαπρέπουν στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, στηρίζοντας επί έναν αιώνα την επιχειρηματικότητα. Από την πλευρά του, ο κ. Γιακουμάκης χαρακτήρισε την εκδήλωση ως μία αναγνώριση της συνολικής προσφοράς του ΟΠΑ στο οικονομικό γίγνεσθαι της χώρας. Μάλιστα, ο Πρύτανης του Ιδρύματος στάθηκε στον συμβολισμό της στιγμής, καθώς η εκδήλωση στο Χρηματιστήριο πραγματοποιήθηκε σε μία ημέρα αφιερωμένη ευρύτερα στην παιδεία, με αφορμή την εορτή των Τριών Ιεραρχών.

Επί έναν αιώνα το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών στηρίζει την επιχειρηματικότητα μέσω των χιλιάδων αποφοίτων του.

Στην ομιλία του ο Πρύτανης αναφέρθηκε στην παράλληλη πορεία του ΟΠΑ και του Χρηματιστηρίου Αθηνών: «Το Χρηματιστήριο επιτελεί κρίσιμο ρόλο στις προσπάθειες ανάπτυξης και ευημερίας. Αποτελεί πυλώνα ανάπτυξης της εθνικής οικονομίας, του οποίου η σωστή λειτουργία πρέπει να διασφαλίζεται και συνεχώς να επικουρείται. Από την άλλη πλευρά, το ΟΠΑ στα 100 χρόνια της λειτουργίας του έχει προσφέρει στην ελληνική οικονομία στελέχη υψηλής επιστημονικής κατάρτισης, τα οποία συνετέλεσαν αποφασιστικά στην ανάπτυξη της χώρας».

Ειδική αναφορά έγινε στη στήριξη που τα τελευταία χρόνια το ΟΠΑ προσφέρει στις νέες ή υπό σύσταση βιώσιμες επιχειρήσεις μέσω ειδικών Μονάδων και Κέντρων που έχει δημιουργήσει, καθώς και στις σημαντικές συνεργασίες που διατηρεί με ευρωπαϊκά και διεθνή πανεπιστήμια υψηλού κύρους.

Όπως είπε ο κ. Γιακουμάκης, πάνω από 70.000 είναι οι μέχρι σήμερα απόφοιτοι του ΟΠΑ, μεταξύ των οποίων προσωπικότητες που διαχρονικά ηγούνται στους τομείς της οικονομίας, της διοίκησης, της πληροφορικής, της επιχειρηματικότητας, της επιστήμης, της παιδείας, αλλά και της ενασχόλησης με τα κοινά. Δήλωσε, ακόμη, ότι το ΟΠΑ βρίσκεται υψηλά στον παγκόσμιο χάρτη και η αξία του αναγνωρίζεται διεθνώς, αφού οι απόφοιτοί του κατέχουν τις υψηλές δεξιότητες που απαιτούνται ώστε να ανταποκριθούν στις ανάγκες των σύγχρονων κοινωνιών.

«Με το βλέμμα στο μέλλον και έχοντας ως πυξίδα την ιστορική πορεία του Ιδρύματος, συνεχίζουμε να τροφοδοτούμε την οικονομία της χώρας με επιστημονικό δυναμικό που διαθέτει όραμα για την ανάπτυξή της. Διαρκής μας επιδίωξη είναι το ΟΠΑ να λειτουργεί δημιουργικά ως φυτώριο ανανέωσης και εκσυγχρονισμού της ελληνικής κοινωνίας και όχι ως απλός μηχανισμός αναπαραγωγής της», τόνισε ο Πρύτανης.

Στον «επίλογο» της εκδήλωσης, το παραδοσιακό κουδούνι προσέφερε στον κ. Γιακουμάκη το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Χρηματιστηρίου Αθηνών και επίσης καθηγητής του ΟΠΑ Γεώργιος Δουκίδης.