Καταστροφές και θρίαμβοι

του Στάθη Ν. Καλύβα
Εκδόσεις Παπαδόπουλος

Το βιβλίο του καθηγητή πολιτικής επιστήμης στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης Στάθη Καλύβα “Καταστροφές και Θρίαμβοι: οι 7 κύκλοι της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας”, αποτελεί μία ερμηνευτική προσέγγιση της σύγχρονης ιστορίας της Ελλάδας,  από την κατάκτηση της ανεξαρτησίας της έως σήμερα, χωρίς έμφαση σε ονόματα, γεγονότα και ημερομηνίες, με απώτερο στόχο, την ανάδειξη της δυναμικής και των τάσεων που διέπουν  διαχρονικά την πορεία της χώρας μας μέσα από το επαναλαμβανόμενο μοτίβο επτά μεγάλων ιστορικών κύκλων. Η μελέτη προσφέρει ερεθίσματα για σκέψη και προβληματισμό αποφεύγοντας τα τελεσίδικα πορίσματα. Σύμφωνα με το συγγραφέα, οι επτά αυτοί κύκλοι της ελληνικής ιστορίας, χαρακτηρίζονται από υπερφιλόδοξα εγχειρήματα, που καταλήγουν σε καταστροφικές αποτυχίες αλλά και εξωτερικές παρεμβάσεις που τελικά διασώζουν τη χώρα και εξασφαλίζουν την επιβίωση της αλλά και τις προϋποθέσεις για το επόμενο μεγάλο της άλμα, αποκωδικοποιώντας τη βαθύτερη λογική που διέπει την ιστορική πορεία του έθνους των Ελλήνων, υπό το πρίσμα των εξίσου μεγάλων επιτευγμάτων και καταστροφών του. Η μελέτη, καταλήγει στους λόγους που οδηγηθήκαμε στην τελευταία οικονομική κρίση που βίωσε η χώρα, μέσα από τη διαχρονική παρουσίαση των αποτυχιών της χωρίς όμως να εστιάζει σε αυτές, αναδεικνύει κυρίως τα πρωτοποριακά της επιτεύγματα στην προσπάθειά της να γίνει ένα σύγχρονο κράτος με ευημερούσα δημοκρατία και φιλοδοξεί να συμβάλει στην αναθεώρηση και επαναδιατύπωση του εθνικού μας αφηγήματος. Η πρώτη έκδοση του βιβλίου κυκλοφόρησε τον Μάιο 2015 με τίτλο  “Modern Greece: what everyone needs to know” από τον εκδοτικό οίκο Oxford University Press.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 42ο – ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2022