myAUEB: «Έχετε μάθημα σε δέκα λεπτά…»

Μια χρήσιμη εφαρμογή κινητού που χρησιμοποιείται πλέον ευρέως στην πανεπιστημιακή κοινότητα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Ολοι οι πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες του Ιδρύματος μπορούν τώρα να έχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται – όλο τον κόσμο του ΟΠΑ – στο κινητό τους μέσα από μια εφαρμογή: το myAUEB App.

Το χειμερινό εξάμηνο έχει ξεκινήσει. Η πρωτοετής φοιτήτρια  Ειρήνη Π. μπαίνει στο κεντρικό κτήριο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών στην οδό Πατησίων ενθουσιασμένη. Ωστόσο σύντομα ο αρχικός ενθουσιασμός αντικαθίσταται  σύντομα από ένα άλλο συναίσθημα: αγωνία. Πώς θα αποκτήσει  την ακαδημαϊκή της ταυτότητα, πότε έχει μάθημα, σε ποια αίθουσα, πού είναι η πτέρυγα Αντωνιάδου, πώς θα πάρει τα συγγράμματα, σε ποιες δραστηριότητες μπορεί να συμμετέχει αλλά ακόμα και ποιο είναι το menu στο εστιατόριο… Δίπλα της ένας νεαρός ανοίγει το κινητό του τηλέφωνο και εκείνο που προλαβαίνει να δει ταχύτατα στην οθόνη του είναι η εικόνα του Ερμή: το σήμα του πανεπιστημίου της. Μια βόλτα στη γραμματεία του πανεπιστημίου της λύνει σύντομα όλες τις απορίες.

Όπως μαθαίνει, όλοι οι πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες του Ιδρύματος μπορούν τώρα να έχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται – όλο τον κόσμο του ΟΠΑ – στο κινητό τους. Κι αυτό μέσα από μια εφαρμογή: το myAUEB App, που σχεδιάστηκε ειδικά για προπτυχιακούς φοιτητές και φοιτήτριες. Ήδη βέβαια, την νέα εφαρμογή χρησιμοποιούν βέβαια ήδη 5.000 φοιτητές και φοιτήτριες από όλα τα έτη σπουδών του ιδρύματος. Το myAUEB είναι η πρώτη ολοκληρωμένη εφαρμογή για κινητό σε ελληνικό πανεπιστήμιο, και  είναι διαθέσιμη στα Google και Apple stores εδώ και έξι μήνες. Πρόκειται για μια ολοκληρωμένη εφαρμογή προπτυχιακών σπουδών που συνδέεται με τα πληροφοριακά συστήματα του Πανεπιστημίου και με εξωτερικά πληροφοριακά συστήματα, παρέχοντας προσωποποιημένη πληροφόρηση για ένα ευρύ φάσμα υπηρεσιών και δυνατοτήτων όπως: Ψηφιακό ημερολόγιο με το καθημερινό πρόγραμμα μαθημάτων, ανακοινώσεις για εργασίες και εξετάσεις, υπενθυμίσεις για όλες τις προθεσμίες υποβολής εργασιών, ανάλυση της προόδου φοίτησης με προβολή της βαθμολογίας, προβολή του ποσοστού ολοκλήρωσης των μαθημάτων για την απόκτηση πτυχίου, άμεσες ειδοποιήσεις (Push Notifications) για έκτακτες αλλαγές στο πρόγραμμα του Πανεπιστημίου ή σημαντικά νέα, προσωποποιημένη διαχείριση των ειδοποιήσεων του χρήστη.

Διασύνδεση των νέων με την αγορά εργασίας

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, προωθεί μέσω του myAUEBτην άμεση διασύνδεση των νέων με την αγορά εργασίας, δίνει τη δυνατότητα άμεσης ενημέρωσης για ευκαιρίες άμεσης απασχόλησης με αναλυτική παρουσίαση της εταιρείας, των προϋποθέσεων και των παροχών κάθε θέσης εργασίας, δυνατότητα ψηφιακής αποστολής αίτησης και βιογραφικού για τη θέση επιλογής

Η αποτύπωση αναγκών και προδιαγραφών για τον σχεδιασμό της εφαρμογής έγινε με τη μέθοδο σχεδίασης με ανθρωποκεντρικό τρόπο σκέψης (design thinking) με τη συμμετοχή εθελοντικών ομάδων φοιτητών και φοιτητριών, αποφοίτων και εργαζόμενων στο Πανεπιστήμιο. Η εφαρμογή δε, συνεχώς ανανεώνεται και εμπλουτίζεται με νέες δυνατότητες.