Η Στάση Οδικών Συγκοινωνιών της οδού Πατησίων μετονομάστηκε σε "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ"

Με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων του Ιδρύματος, μετονομάστηκε η στάση των οδικών συγκοινωνιών της οδού Πατησίων «ΟΤΕ ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ» σε «ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ».

Η ιστορία του Πανεπιστημίου είναι συνυφασμένη με την ιστορία του κέντρου της Αθήνας, και ιδιαίτερα με την ιστορία της γειτονιάς της οδού Πατησίων.  Η καθημερινή παρουσία φοιτητών και επιστημονικού προσωπικού στην περιοχή συντελεί στην αναβάθμισή της κοινωνικής ζωής και της καθημερινότητάς της.

Η καθιέρωση Στάσης Λεωφορείων και Τρόλευ στην οδό Πατησίων με το όνομα του Πανεπιστημίου, θα συμβάλλει στην προβολή της επετείου και στην ανάδειξη της προσφοράς του Ιδρύματος στην παιδεία και στην οικονομία της χώρας, αλλά και στην ανάπτυξη της περιοχής και ευρύτερα του κέντρου της Αθήνας.