Αρχείο Ειδήσεων Πανεπιστημίου

24-4-2009 id:481

Το ΟΠΑ διοργανώνει το 4ο Ευρωπαϊκό Θερινό Σχολείο και Συνέδριο σε Θέματα Ανταγωνισμού και Ρύθμισης Αγορών (CRESSE), το οποίο θα πραγματοποιηθεί από 27/6 έως 10/7/2009

4th European Summer School and Conference on Competition and
Regulation (CRESSE), Chania-Crete, Greece

June 27th - July 10th, 2009
www.cresse.info

Athens University of Economics and Business (AUEB) announces the 4th European Summer School and Conference in Competition and Regulation (CRESSE) which will take place in Chania (Crete) from June 27th to July 10th 2009. As in previous years, CRESSE 2009 aspires to provide an intellectually and professionally rewarding experience for all its Summer School and Conference Participants. The CRESSE Faculty consists of some of the very top European economists and legal experts in Competition and Regulation from over 25 distinguished EU Universities.

The CRESSE Summer School, through the organization of 2-week training workshops covering economic and legal aspects of competition and regulation, provides a comprehensive account of the most up-to-date developments in economic theory, empirical analysis and legislation in Competition Policy and Sectoral Regulation. The content is largely non-technical and case-study based and is organized in eight self-contained Modules of 16-hour (maximum) duration.

The 2009 CRESSE Annual Conference will take place on 3rd - 5th of July 2009 and its topic is on "Advances in the Analysis of Competition Policy".
Keynote speakers:
- Prof. Joe Harrington (John Hopkins University)
- Prof. Paul Klemperer (Oxford University).

As June is approaching, book your place at the 2009 CRESSE Summer School & Conference and be reminded of the following Special Participation Fee Discounts you are qualified for:

- Participation in Summer School & Conference:

• Early Applicants (for independent participants) who register and arrange their fees by April 30th 2009 (15% discount!)
  • Organizations
  • Postgraduate/ PhD Students (who are not in full time employment)

- Participation in the Conference alone:

• Early Applicants who register and arrange their fees by April 30th 2009 (50% discount!)
  • Postgraduate/ PhD Students (who are not in full time employment)

Deadline Submission for Summer School Applications: May 30th 2009

Application Form for CRESSE Summer School & Conference

Deadline Submission for Conference Applications: June 15th 2009

Registration Form for CRESSE Conference

CRESSE Summer School and Conference will be hosted to the "Kalliston Grecotel Hotel" which is located in the seaside resort of Galatas, about 4,5km from the Chania Town (Crete - Greece).

For all further information on the School and the Conference please access the Summer School Website