Αρχείο Ειδήσεων Πανεπιστημίου

15-3-2012 id:1318

Το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΟΠΑ υποστηρίζει τη διοργάνωση του 7th Advanced Summer School on Economics and Econometrics στο Ρέθυμνο (22-29/7/2012)

7th Advanced Summer School on Economics and Econometrics
Ρέθυμνο
22 - 29 Ιουλίου 2012

Το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών υποστηρίζει τη διοργάνωση του 7th Advanced Summer School on Economics and Econometrics, που θα πραγματοποιηθεί στο Ρέθυμνο, στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, 22 - 29 Ιουλίου 2012.

Το θέμα του θερινού σχολείου είναι:Advanced Time Series and Forecasting

Προσκεκλημένος Διακεκριμένος Ομιλητής είναι ο Καθηγητής Bruce E. Hansen (Department of Economics, University of Wisconsin-Madison). Στη διάρκεια του προχωρημένου θερινού σχολείου θα αναπτυχθούν θεωρητικά και θα υποστηριχθούν με απογευματινά εργαστήρια, οι ακόλουθες θεματικές ενότητες:

• Forecasting from semiparametric linear models
  • Econometrics of structural breaks
  • Nonlinear time series models
  • Methods for selection of time series models
  • Methods for model and forecast combination

Brochure

Poster

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τη διοργάνωση του προχωρημένου θερινού σχολείου, παρακαλούμε επισκεφθείτε την ιστοσελίδα http://assee.soc.uoc.gr